חשיבותו של טיפול זוגי במצבי לחץ (קורונה)
חשיבותו של טיפול זוגי במצבי לחץ (קורונה)

חשיבותו של טיפול זוגי במצבי לחץ (קורונה)

הקורונה , שפרצה בסין הרחוקה בסוף 2019 ,הזדחלה וחדרה לתוך החיים של כולנו. מאמצע חודש מרץ 2020 הייתה איתנו הקורונה במלוא העוצמה של מגפה. הקורונה הפתיעה אותנו בעוצמתה ובהיקף ההשתלטות על כל תחומי החיים. מצאנו כולנו את עצמנו לא מוכנים לאירוע עולמי שמתנהל בבית האישי ומשפיע על העולם הפרטי שלנו.

הקורונה הכניסה אותנו לתוך הבתים לתקופת סגר שלא ידענו כמה זמן תארך. המשמעות של סגר: התכנסות לתוך מרחב המגורים, בלי מפגשים חברתיים ומשפחתיים, שינוי דרמטי של עולם העבודה שנע מפיטורים , דרך יציאה לחל"ת ולעבודה מקוונת מהבית או לעבודה שהיא עבודה חיונית במשמרות ארוכות. כל אלו התקיימו כשמוסדות החינוך כולם סגורים , אין שום סיוע בשמרטפות ויש הכרח למשפחות צעירות עם ילדים לספק בתוך הבית שגרת חיים חדשה ומאתגרת לכל הנוגעים בדבר.

קורונה ומשברים בזוגיות

כמו כל משבר, הקורונה, מביאה עימה שורה של אתגרים. וכמו בכל משבר היכולת לצאת מהמשבר מחוזקים או מוחלשים תלויה בכוחות טרום המשבר. השינויים הדרמטיים האלו הביאו עימם דאגות כלכליות , הכרח להתארגן ולהתאים את החיים לסדרים חדשים, חרדות הנוגעות למגפה עצמה ולחשש להדבק או שמא מישהו מהמשפחה יחלה. זוגות עם או בלי ילדים נאלצו לקיים חיים משותפים במרחב הפרטי של הדירה. כל זה, עם זמן קצר מאד להתארגנות. גם ההתארגנות התרחשה תחת מטרייה של תחושות בהלה,אי וודאות וסטרס שמוגברות מאד ע"י כל אמצעי התקשורת.כלומר, האתגרים העצומים שמצב החרום של הקורונה לכל אדם פרטי מועצמים ומוכפלים בתוך הזוג. הלחץ העצום שהופעל על הזוג בתוך תקופת הקורונה, התעצם עוד אצל זוגות שחווים קשיים: בתקשורת, באינטימיות, בשיתוף פעולה ובניהול החיים המשפחתיים. זוגות שסבלו עוד קודם למשבר הגלובלי, מאלימות מכל סוג , מחיי מין מאכזבים,מהיעדר אינטימיות, כפי הניראה כל הקשיים האלו הוחרפו מאד. כדי לצאת מהמשבר באופן יעיל ובונה נכון להיעזר בטיפול זוגי.

טיפול זוגי הוא טכניקה טיפולית שמיועדת לסייע לזוגות , באשר הם, לשפר את איכות החיים הזוגית- כך שתשתפר גם איכות החיים הפרטית של כל אחד מבני הזוג. האווירה החברתית של השנים האחרונות, פותחות דלת רחבה לזוגות באשר הם:הטרוסקסואלים, הומוסקסואלים, לסביות, טרנס ג'נדר, נשואים ולא נשואים.

אם אתם חווים משבר או מכירים מישהו שזקוק לעזרה אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת ונשמח לסייע

  איך משבר זוגיות בזמן הקורונה נראה?

  ההגדרה של היותנו זוג, הפכה להיות בבעלותם של הזוגות עצמם והוצאה משליטתם ונחלתם של המוסדות המדינה והמוסדות הדתיים למיניהם (בחברות שמרניות יותר, עדין יש העדפה לגושפנקא לזוגיות ממוסד דתי.). החברה, כאמור, נעה בכיוון של חופש בחירה זוגי הולך וגדל, שוויון ושותפות זוגית משמעותיים יותר ויותר, נשיאה משותפת ושוויונית בנטל הפרנסה והחיים החברתיים/משפחתיים. הסטטיסטיקה הישראלית מציינת 33% ל-35% מהזוגות הרשומים כנשואים ברבנות מתגרשים (בפועל המספר הזה גדול יותר אם כוללים את הזוגות שנישאו נישואים אזרחים).בתום חגי תשרי ואחרי חג הפסח נרשמת עליה בפניה לפתיחת תיקים ברבנות לגרושים. כלומר, בתקופות של צפיפות משפחתית והימצאות יחד 24/7 עולים ומוחרפים המתחים הזוגיים. בתום ימי הקורונה משרד הרווחה דיווח על עליה של 760% בפניות על אלימות במשפחה. משמע, המתח והלחץ על הזוג שהם תוצרי לוואי של המשבר הגבירו מאד את האלימות הזוגית והמשפחתית. במצב חברתי זה, נוצרים צרכים דחופים יותר מאשר בתקופות שגרתיות להיעזר בטיפול זוגי. הסגר, הלחצים הכלכליים, היעדר אינטראקציות חברתיות רחבות,יצרו לחצים חדשים ומוגברים. הטיפול הזוגי חייב להיות מותאם לצרכים ולקשיים המיוחדים לתקופת הקורונה. אי הוודאות שהפכה להיות נוכחת בחיינו ונוגעת בכל נגזרות החיים, היא הדפוס השולט והמשפיע. מצבי אי וודאות טומנים בחובם ערעור הבטחון ויכולים בנקל להפוך לזרע פורענות. כשכל אלה נוכחים בשגרת היום יום, הדבר עלול להביא כעסים ,חוסר יכולת הכלה,חוסר סבלנות וסובלנות  והתוצאה היא הרעה ביחסים הזוגיים. בתקופה משברית, מסוג זה, היחסים הזוגיים נמצאים בחזית . הסטרס והלחץ המשפחתיים והזוגיים מופנים למערכת הזוגית. יש ציפיה, בחלקה פנטזיונית, שהזוג כפרטים וכזוג יפתור ויטפל בכל הנדרש.

  בני זוג בזמן ריב
  בני זוג בזמן ריב

  בטיפול המתרחש במרחב טיפולי בטוח, המותאם כדי לתת מענה לצרכים הזוגיים ככלל, יש מקום משמעותי להתייחסות למשבר האקוטי, להרגעת המערכת הזוגית כדי שתוכל לשוב ולתפקד. בהמשך, הטיפול הזוגי צריך לסייע לזוג לפתור את הקשיים המוקדמים, הקשיים שבגינם נוצר המשבר העמוק.

  למרות כל הנאמר, זוגות רבים צלחו את משבר הקורונה ולא חוו משבר זוגי. יש כאלו שהצליחו להנות מתקופה של "פסק-זמן" שנתנה הזדמנות לחיים משפחתיים וזוגיים אחרים. הם נהנו מהלכידות , מהאינטימיות ומשפע זמן. באופן לא צפוי קבלו הזדמנות להשתחרר מאורח חיים תובעני והתפנו לבשל, לשחק, לקרוא ובעיקר להיות יחד עם בני המשפחה. אצל זוגות ומשפחות אלו החזרה לשגרה, משמעותה חזרה לסדר יום קשה. ואולי, גם זוגות אלו צריכים עשות "חישוב מסלול מחדש" כדי לשמר את החוויות המיטיבות שזכו להן בזכות משבר הקורונה.

  אם אתם חווים משבר או מכירים מישהו שזקוק לעזרה אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת ונשמח לסייע