טיפול קבוצתי להורים למתגרשים
טיפול להורים לזוגות גרושים

טיפול קבוצתי להורים למתגרשים

גירושים – תופעה שכיחה אך קשה

גרושים הם הפיתרון לכישלון הנישואים, ולפי הלמ"ס בין 33% ל35% מהזוגות הנשואים מתגרשים. המספרים , כפי הנראה, גדולים יותר משום שהסטטיסטיקה מתייחסת רק לזוגות שפנו לרבנות כדי להתגרש. חשוב להבין עם זאת שהגרושים הם משבר עמוק וקשה. בסולמות הבודקים לחץ, גרושים נמצאים במקום השני אחרי מוות, זאת מאחר הגרושים הם נקודת הסיום של חיי הזוגיות, ובמידה ולזוג יש ילדים, אזי הגרושים הם נקודת הקצה של המשפחה הגרעינית והמורחבת כפי שהייתה לכלל חבריה.

הגרושים הם משבר עמוק וקשה לבני הזוג עצמם. לרוב, קבלת ההחלטה להתגרש , מגיעה לאחר לבטים רבים. למרות, שבשל שיעור הגרושים הגבוה, ניראה כי זוהי החלטה קפריזית, או שלא נעשה מאמץ אמיתי לשיקום הקשר, אין הדבר כך. מרבית הזוגות מגיעים להחלטה בלב כבד ומתוך מחשבה שהגרושים ישפרו את איכות החיים של כל הנוגעים בדבר. יש הרבה מאד מחקרים וספרות המתייחסים למשבר הגרושים, לקשיים וליציאה מהמשבר של בני הזוג עצמם וילדיהם אך יש מעט מאד ספרות מקצועית ותוכניות טיפול המתייחסות לקבוצת הסבים והסבתות, ההורים של המתגרשים.

השפעת הגירושים על הסבים והסבתות 

קבוצת הסבים והסבתות, לענין זה, הינה קבוצה שקופה. הם נקראים לדגל . הם נדרשים לסייע בשעות שמרטפות, בסיוע ותמיכה רגשית לילדיהם שמתגרשים וכמובן שגם לנכדים שנפגעים מהגרושים. לעיתים קרבות ילדיהם שמתגרשים יבקשו גם סיוע כלכלי. הדילמות הניצבות בפניהם בארוע המשברי הזה , קשות ומורכבות שכן הסבים והסבתות , בפני עצמם, חווים גם משבר. יש מכלול שלם של רגשות : הפתעה, עצב , רווחה , דאגה, חרדה, בושה, דכדוך , קנאה , כעס , בדידות ועוד ולא פעם, יהיה ערוב של רגשות ובילבול של רגשות. מעבר לכך יתכן גם מצב שההורים של המתגרש.ת חשים שהם נדרשים לתמוך בילדם ,בנכדים בבן/בת הזוג שלהם בעוד הם עצמם לא זוכים לשום תמיכה סיוע ועידוד. בנוסף לכך ההורים של המתגרשים מתלבטים לגבי מערכת היחסים העתידית עם החתן או הכלה. קיימת הבנה  שמדובר בהורה של הנכדים שלהם  והם נדרשים לא פעם למבחן של נאמנות שמכביד רגשית.

גם לסבים ולסבתות ישנם דילומות וקשיים כאשר ילדיהם מתגרשים
גם לסבים ולסבתות ישנם דילומות וקשיים כאשר ילדיהם מתגרשים

תחושת הוואקום

לרוב, יש תחושה של דאגה ומחויבות לשלומם הנפשי ואיכות החיים של הנכדים. במיוחד, אם מדובר בילדים צעירים. במשבר מסוג זה, כאשר ההורים של הילדים עסוקים במשבר האישי שלהם ומטבע הדברים מתקשים להיות פנויים רגשית לילדיהם, נוצר ואקום לתוכו נשאבים הסבים והסבתות. הואקום הזה יוצר גם דילמות הנוגעות ליחסים עם הסבים והסבתות ובני המשפחה של "הצד האחר", הצד ממנו מתגרשים. הלבטים כיצד לנהוג ומה לעשות מול בני המשפחה סבוכים ומושפעים מאד מתהליך הגרושים עצמו. במידה ובני הזוג יוצאים במלחמת חורמה , הסבים והסבתות יתמכו במלחמה או שינסו להרגיע את הרוחות? כאשר הגרושים נעשים ברוח רעה ובלוחמנות קיימים גם חששות מפני ניכור של הנכדים. החששות הופכים כבדים יותר, כאשר הנכדים צעירים מאד ותלויים לחלוטין בהורים ומערכת היחסים עם הסבים והסבתות עדיין רק ברשות ההורים.

הסבים והסבתות מתלבטים גם בשאלות כלכליות. כיצד יבטיחו את הסיוע הכלכלי שנתנו בעבר או מתכוונים לתת לילדם? האם הם ניזוקים כלכלית מהגרושים? ואם כן, כיצד יכולים למזער או לצמצם את הפגיעה הכלכלית? עולות גם שאלות בדבר היכולת הכלכלית והפגיעה הכלכלית שהגרושים גורמים, ואם ואיך הסבים והסבתות מתגייסים לסייע? והאם יש ביכולתם לסייע?.
מעבר לכך ישנם גם הספקות האישיים של הורי המתגרשים. האם שמו לב לבחירה זוגית שגויה והחליטו שלא להתערב? או שלא שמו לב לבחירה זוגית שהביאה עימה סבל רב, כיצד לא שמו לב? וגם תיתכן תחושה של בגידה. בן או בת זוג שהתקבלו בזרועות פתוחות והתבררה תמונה קשה אודותם. וגם תיתכן אכזבה מילדם הפרטי שלא ידע.ה לשמור על התא המשפחתי.

הדרך לעזור גם לסבים ולסבתות

כלל הרגשות, החוויות והמחשבות האלו הם ארוע משברי מורכב עבור הסבים והסבתות של המתגרשים. טיפולים פסיכולוגים ובפרט קבוצה טיפולית של סבים וסבתות של מתגרשים שמתלבטים בבעיות דומות, ומחפשים יחד פתרונות , סיוע ותמיכה על ידי קבוצת שווים נותנת פתרון יעיל מבחינות רבות. ראשית,, הקבוצה היא מרחב טיפולי שמאפשר תמיכה, הכלה, אמפתיה וסיוע בידי קבוצת אנשים החווה משבר דומה. הצצה לעולמם של שותפים לצרה פותחת צוהר לדרכים חדשות ואחרות לפתרון לקשיים ובעיות דומות. השתתפות בקבוצה מצמצמת את הרגשות הקשים של בושה, כישלון וחריגות. בקבוצה יש הזדמנות לשמוע ולהשמיע. לתת ולקבל עזרה. הקבוצה מסייעת רגשית ופרקטית. וכמובן, הקבוצה מכילה ותומכת מתוך הבנה ושותפות גורל.

מכיוון , שעד כה קבוצת הסבים והסבתות של המתגרשים  כמעט ולא זכתה להתייחסות ולסיוע אנו מאמינות שקבוצה טיפולית באחריות וניהול של אנשי מקצוע יכולה לתת פתרון מדויק ונכון , ולהקל ברמה הרגשית , הטכנית והמעשית על הוריהם של המתגשרים.

אם אתם חווים משבר או מכירים מישהו שזקוק לעזרה אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת ונשמח לסייע